O KNIHOVNĚ

Místní knihovna ve Svatavě není samostatnou organizací, patří pod městys Svatava. Knihovní fond zajišťuje Městská knihovna Sokolov, která také naši knihovnu zdarma vybavila programem na elektronické odbavování knih a navíc působí jako metodický pomocník.

Našim cílem je vytvořit v knihovně příjemné místo pro setkávání všech generací.

Místní knihovna ve Svatavě je důležitou součástí kulturního života městyse Svatava. Nachází se v budově tělocvičny a její provoz zajišťuje městys Svatava. Knihovna slouží jako informační a vzdělávací centrum pro obyvatele městyse a okolních obcí. Knihovní fond zahrnuje širokou škálu literatury pro dospělé i děti, od beletrie až po odborné publikace. K dispozici jsou také časopisy a audioknihy.

Pravidelně Vás zveme na akce pro šikovné ruce nebo akce přednáškového typu. V plánu pro tento rok je rozšíření prostoru, kde vzniknou pohodlná místa pro posezení při vzájemném setkávání, pro různé tvůrčí vyrábění, pro práci s vlastním notebookem či veřejným PC i pro čtení knih nebo jiných materiálů.

Těšíme se na Vás!

ODDĚLENÍ PRO DĚTI

Oddělení pro dětské čtenáře nabízí uživatelům široký výběr beletrie různých žánrů, cizojazyčné beletrie, naučné literatury a periodik. Čtenář se může registrovat od věku 3 let do věku 15 let. Registrace je platná vždy na jeden rok od data přihlášení (viz ceník v knihovním řádu).

Dětské oddělení pořádá po celý rok různé soutěže, besedy, čítárny pro děti a literární pořady pro mateřské a základní školy.

Informace o aktuálních soutěžích
Aktuální program

ODDĚLENÍ PRO DOSPĚLÉ

Oddělení pro dospělé čtenáře nabízí uživatelům široký výběr beletrie různých žánrů, cizojazyčné beletrie, naučné literatury a periodik. Čtenář se může registrovat od věku 15 let. Registrace je platná vždy na jeden rok od data přihlášení (viz ceník v knihovním řádu). Registrovat v knihovně se lze buď osobně, nebo prostřednictvím on-line předregistrace na e-mail knihovny.

Další služby oddělení

PRAVIDLA PRO ABSENČNÍ PŮJČOVÁNÍ DESKOVÝCH A KARETNÍCH HER

Půjčování

• Deskové a karetní hry (dále hry) je možné si zapůjčit v Místní knihovně Svatava
• Hry si mohou půjčit pouze čtenáři s platnou registrací a vyrovnanými závazky vůči Místní knihovně Svatava
• Čtenářům mladším 15 let se hry půjčí oproti podpisu zákonného zástupce
• Absenčně se půjčuje pouze jedna desková hra na dobu 14 dní bez možnosti prodloužení, nepřipouští se také okamžité opakované půjčení
• Před půjčením je zkontrolován obsah hry a čtenář obdrží potvrzení o výpůjčce společně se seznamem všech komponentů hry
• Hry je možné zarezervovat, hra je připravena 7 dní od data doručení oznámení o rezervaci
• Uživatel je povinen si zkontrolovat, zda je hra v pořádku a veškeré nesrovnalosti ihned nahlásit obsluze knihovny
• Pravidla her jsou vyvěšena také na webu knihovny

Vracení
• V případě poškození či ztráty jednotlivých komponentů hry nebo hry samotné je čtenář povinen uhradit vzniklou škodu v odpovídající výši

KNIHOVNÍ ŘÁD

INFORMACE O OCHRANĚ OSOBNÍCH ÚDAJŮ

PŘIHLÁŠKA ČTENÁŘE MLADŠÍHO 15 LET A SOUHLAS SE ZPRACOVÁNÍM OSOBNÍCH ÚDAJŮ

Časté dotazy

Co potřebuji, chci-li se přihlásit do knihovny?

Musíte se osobně dostavit do knihovny a předložit občanský průkaz. Děti do 15 let předloží vyplněnou přihlášku (vyzvednou si osobně u knihovnice), opatřenou podpisem zákonného zástupce. Pak už zbývá jen zaplatit roční poplatek podle platného ceníku a můžete si půjčovat.

Co mám udělat pro to, když chci ukončit členství v knihovně?

Členství v knihovně platí každému čtenáři 1 rok od zaplacení členského poplatku, pokud není obnoveno čtenářem, automaticky zaniká.

Mohu si půjčovat dokumenty na legitimaci svého rodinného příslušníka, nebo přítele?

Nemůžete. Čtenářský průkaz je vaším dokladem pro kontakt s knihovnou a je nepřenosný.

Co je to čtenářské konto?

Čtenářské konto je prostředí on-line katalogu, ve kterém můžete zjistit stav svých výpůjček, poplatků, rezervací i datum Vaší poslední návštěvy v knihovně. Pro vstup je nutno zadat číslo čtenářského průkaz.

Co znamená absenční a prezenční výpůjčka?

Absenční výpůjčka je výpůjčka mimo knihovnu (domů), prezenční výpůjčka je výpůjčka dokumentu pouze v knihovně ( např. encyklopedie, některé slovníky, některá regionální literatura z příruční knihovny…)

Kolik knih si lze půjčit domů?

Počet knih není omezen, důležitá je pro čtenáře doba vracení knih.

Na jak dlouho si mohu knihy nebo periodika půjčit?

Výpůjční lhůta pro všechny dokumenty (knihy i periodika) je 1 kalendářní měsíc.

Knihovna městyse Svatava